Sinop ÜniversitesiÜniversitemizde, “Modern Dünyada Kadın Olmak” Konferansı Düzenlendi

Sinop Üniversitesi Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” münasebetiyle düzenlenen etkinlik kapsamında Eğitimci Yazar Zehra ÇOMAKLI TÜRKMEN “Modern Dünyada Kadın Olmak” konulu konferans verdi.


Sinop Üniversitesi Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi (SÜBİTAM) Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen programa, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ahmet TABAK, Üniversitemiz Bilgi İşlem Daire Başkanı Yüksel SANDALCI, Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Yasemin BARLAK, Ahmet Muhip DIRANAS Uygulama Oteli Müdür Yrd Doç. Dr. Özlem SÜRÜCÜ, Rektör Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Hafize Gamze DEMİREL, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mehmet ASAK ve çok sayıda öğrenci katıldı.


Programın açılış konuşmasını yapan Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Yasemin BARLAK; “Şehirle bütünleşen, Sinoplu kadınlara hizmet ve destek sağlayan çalışmalarımıza büyük bir gayretle başladık. Çok şükür bugün Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezimizin açılışı yaptık. Şimdi de ilk konferansımızı, bizleri kırmayıp Sinop’a gelen Eğitimci Yazar Zehra ÇOMAKLI TÜRKMEN ile gerçekleştiriyoruz. İnşallah çalışmalarımız bereketlenerek devam edecek. Bu vesile ile tüm kadınlarımızın “8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü” kutlarım” dedi.


Daha sonra kürsüye gelen Eğitimci Yazar Zehra ÇOMAKLI TÜRMEN, “Modern Dünyada Kadın Olmak” başlığı altında verdiği konferansta, İslam'ın kadına verdiği rol, kadının sorumluluğu ve aile kurumu konularını işledi.


Modern dünyada, feministlik, eşitçilik ve özgürlük söylemleri altında, kadının öz benliğini kaybettiğini belirten TÜRKMEN; “Hasan El Benna’nın çok güzel bir ifadesi var. Ümmetin yarısını kadınlar oluşturur, geri kalan yarısını ise kadınlar yetiştirir. Bu bağlamda kadına, toplumsal gelişim açısından büyük bir vazife düşmektedir. Bizler, İslam’ın bizlere kazandırdığı kadın kimliği ile hayırlı bir eş, hakkaniyetli bir anne, sadık bir dost olmalıyız ki; yetişen toplum sağlıklı olsun. Bugün tüm dünyada zulüm gören binlerce kadın var. Onların ve onların çocuklarının yüzlerini güldürmekte bizim vazifemizdir” dedi.


Konuşmalarının sonunda Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ahmet TABAK tarafından günün anısına Eğitimci Yazar Zehra ÇOMAKLI TÜRKMEN’e hediye takdim edildi.


Program sonunda Eğitimci Yazar Zehra ÇOMAKLI TÜRKMEN kitaplarını imzalayıp öğrencilerimize hediye etti.

 

600

600

600

600